Parafia Wola Justowska - Kraków


Albumy Zaloguj
Ostatnio dodane Ostatnie komentarze Najpopularniejsze Top Lista Ulubione Szukaj


 

Strona główna > Misyjny Synod Dzieci 2022

TYTUA  +   - 
NAZWA PLIKU  +   - 
DATA  +   - 

03-2.jpg
W dalszej części spotkania, uczestnicy Synodu zostali podzieleni na grupy, pod opieką wolontariuszy rozeszli się do sal, gdzie mieli możliwość podzielić się tym, co dla misji już robią w swoich parafiach i zastanowić się, jak jeszcze bardziej można ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach Kościoła. Po pracy w grupach odbyła się wspólna zabawa w auli, gdzie śpiewano hymn Synodu w różnych rytmach. Śpiew animował kompozytor hymnu p. Błażej Drab wraz ze scholą „Chór Aniołów” z Lublina, zawiązując synodalną wspólnotę.
11-2.jpg
10-2.jpg
4_.jpg
Ksiądz Biskup uświadomił uczestnikom ważną prawdę: „Kochane dzieci powierzono Wam wielkie zadanie, reprezentowaliście waszą diecezję na Misyjnym Synodzie Dzieci. Za chwilę się rozstaniemy, wrócicie do swoich diecezji, rodzin, parafii, szkół. Nie zapominajcie, że Waszym zadaniem jest wraz z Ojcem Świętym budzić do misji samych siebie i innych ludzi. Otrzymacie teraz świece w misyjnych kolorach kontynentów i wylosujecie dzień miesiąca, w którym cała wasza diecezja będzie miała za zadanie modlić się za konkretny kontynent, za jego mieszkańców, pracujących tam misjonarzy. Opowiedzcie o tym zobowiązaniu wszystkim w Waszych miejscach zamieszkania”.
5-2.jpg
I na koniec jeszcze dobre słowo wdzięczności i zachęty s. Roberty Tremarelli - sekretarz PDMD z Watykanu : „Polska to pierwsze państwo, w którym został zorganizowany Misyjny Synod Dzieci na szczeblu krajowym. Polskie dzieci są więc prawdziwymi protagonistami na tym polu. Wierzę, że to wydarzenie przyniesie wiele owoców w działalności misyjnej Kościoła nie tylko w Polsce, bo przecież to są przyszli misjonarze dla świata” .
0_.jpg
W dniu 17 września 2022r. w Warszawie odbył się Ogólnopolski Synod Misyjny Dzieci. „Z Ojcem Świętym budzimy do misji”. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci z 33 diecezji, dzieci zaangażowanych w ogniskach misyjnych - PDMD wraz z opiekunami. Z archidiecezji krakowskiej pojechały dwie delegacje: 6 dzieci, z Jabłonowa i z Krakowa- parafia MB Królowej Polski na Woli Justowskiej.
02-2.jpg
W Synodzie uczestniczyła s. Roberta Tremarelli AMSS, sekretarz generalny PDMD z Watykanu, która podziękowała polskim dzieciom z ognisk PDMD za zaangażowanie w pomoc rówieśnikom na wszystkich kontynentach. Nawiązała do charyzmatu Dzieła, podkreślając: „Jesteśmy papiescy, to znaczy, że mamy być takim mostem pomiędzy szkołą, parafią, rodziną a Kościołem na całym świecie. Zapraszam was, żebyście byli świadkami Chrystusa w swoich miejscach życia i przyciągali innych do głoszenia Ewangelii w świecie. Dziękuję wam bardzo za wsparcie, które dajecie dziełu misyjnemu Kościoła przez waszą modlitwę, przez wasze świadectwo i ofiary, które składacie”.
6a-2.jpg
„Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili i każdej sytuacji. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo” – tymi słowami posłał uczestników Synodu na misyjne drogi życia bp Jan Piotrowski.
12-2.jpg
7-2.jpg
Misyjny Synod Dzieci został zorganizowany przez Dyrekcję Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych we współpracy z Katedrą Misjologii na UKSW.
s. Maria OP
01_.jpg
Jubileusz stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i otwarty przez Papieża Franciszka Synod o synodalności w Kościele, stał się okazją do zwołania Misyjnego Synodu Dzieci. Otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową PDMD s. Moniką Juszką RMI, w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Bielanach. Na Misyjny Synod Dzieci złożyła się m.in. modlitwa, dyskusje i zabawa. Mali misjonarze, ubrani w koszulki PDMD w kolorach kontynentalnych, zostali zaproszeni do wspólnego świętowania stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i do podzielenia się misyjnym doświadczeniem pomocy dzieciom w krajach misyjnych.
13-2.jpg
37a-2.jpg
Po Mszy św. był czas na obiad a potem zabawy na placu obok budynku UKSW. Uczestnicy Synodu mogli spotkać się z misjonarzami i wolontariuszami misyjnymi, którzy przybliżyli kultury ludów, wśród których posługują lub posługiwali. Byli też saperzy z prawdziwą „wojskową ścieżką”, strażacy, policja z kolegą „komisarza Alexa” i inni ciekawi goście. Dzieci dowiedziały się m.in., jak korzystać z wirtualnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mogły zobaczyć psa policyjnego i zasiąść za kierownicą oznakowanego wozu policyjnego.
15-2.jpg
Najważniejszym spotkaniem synodalnym była wspólna Msza św. w kościele na Bielanach, w której uczestniczyli Mali Misjonarze PDMD, wielu misjonarzy, kapłanów, ks. Bp Jan Piotrowski a przewodniczył Liturgii abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski- przedstawiciel papieża w Polsce. Nuncjusz apostolski podziękował polskim dzieciom za gorliwe dbanie o rozwój Kościoła w całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Nawiązując do Ewangelii, wezwał uczestników: „Bądźcie dobrą glebą dla ziarna Ewangelii, jego owoce przekazujcie innym, bo pragnieniem Jezusa jest zbawić wszystkich. Jezus posłał pierwszych apostołów, a teraz posyła każdego z was”.
14_.jpg
37b-2.jpg
Synod zakończył się modlitwą: Koronką do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji . Mali Misjonarze otrzymali posłanie i zadanie ożywienia ducha misyjnego i działalności misyjnej dzieci w swoich parafiach, rodzinach, szkołach i diecezjach. Każda diecezja otrzymała świecę koloru kontynentalnego wraz z numerem, aby danego dnia miesiąca modlić się za misjonarzy, rówieśników i mieszkańców przydzielonego im kontynentu.
14a-2.jpg
39-2.jpg
Dzieci z archidiecezji krakowskiej otrzymały konkretne zadanie. Kontynentem, który mają pod duchową opiekę i będą się m. in. modlić za swoich rówieśników, jest Oceania. Będzie to każdy 23 dzień miesiąca. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, zachęty i towarzyszenie dzieciom w tym zaszczytnym zadaniu.
38-2.jpg
         
plików: 19 stron: 1


Theme Copyright @ 2004 by kakashi - Paid Us Dot Com Release
:: kakashi :: minimog ::