POMAGAJĄ NAM
Aktualności i ogłoszenia


V Niedziela Wielkanocna - 10/05/2020


♦ KALENDARZ LITURGICZNY

◊ We środę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy.
Zachęcamy do wynagradzania za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi w 1. soboty miesiąca.

◊ We czwartek święto św. Macieja, Apostoła.

◊ W sobotę święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.
♦ Majowe nabożeństwa są odprawiane codziennie o godz. 17.30. Zapraszamy!
♦ Msza św. za Radio Maryja będzie we wtorek o godz. 17.00.
♦ W tym tygodniu odebraliśmy dokumenty z Nadzoru Budowlanego, które zezwalają na użytkowanie naszego kościoła. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu oraz tym wszystkim, którzy pomagali nam w załatwianiu spraw formalnych. Niech dobry Bóg wynagrodzi ich swoim błogosławieństwem. W najbliższym czasie po dokonaniu odpowiednich przygotowań będziemy odprawiać nabożeństwa w górnym kościele.
♦ Na drzwiach przy wejściu do kościoła górnego i dolnego jest informacja o ilości osób, które mogą przebywać jednorazowo w naszej świątyni.
W kościele ze względu na bezpieczeństwo własne i innych obowiązują zasłonięte usta i nos.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej:

"Niedziela":
• "Nieznane notatki siostry Łucji",
• "Uniewinniony",
• "Polska wysycha".

"Gość Niedzielny":
• "Ten problem nie został wymyślony" - rozmowa z lekarzem o pandemii,
• "Żywności nie zabraknie, wody tak",
• św. Stanisław ze Szczepanowa, patron na trudne czasy.

ks. kan. Roman Łędzki - proboszcz

Apel ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Kraków, dnia 9 maja 2020 r.

Czcigodni Księża,
Drodzy Archidiecezjanie,

Przeciwności, z którymi w ostatnich miesiącach zmaga się społeczność światowa, dotykają boleśnie wszystkich bez względu na pochodzenie i wyznawaną religię. Tym samym jednak owe trudne okoliczności tworzą niezwykłą okazję do zjednoczenia się mimo różnic w pomocy pokrzywdzonym i modlitwie o ustanie epidemii.
W związku z tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w imieniu Ojca Świętego Franciszka skierowała do Episkopatów całego świata prośbę, by czwartek, 14 maja 2020 roku uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. W te duchowe praktyki włączą się także - według własnej wiary i tradycji - przedstawiciele innych religii.
Polecam zatem Czcigodnym Księżom, by ogłosili wiernym Archidiecezji Krakowskiej wspomnianą inicjatywę, a wszystkich - duchownych i świeckich - zachęcam do podjęcia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji ustania epidemii.
Z serdecznym pasterskim błogosławieństwem.

Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski


Informacja nt. obchodów jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego

W pobożności polskiej maj jest szczególnym miesiącem, w którym w codziennej modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosimy do Boga Ojca prośby i błagania. W ciągu całego swojego życia modlitwy przez Jej pośrednictwo zanosił również Karol Wojtyła, a potem papież św. Jan Paweł II, oddając się całkowicie w Jej matczyne ręce, co wyraził w swoim biskupim i papieskim zawołaniu Totus Tuus. W tym roku w jeszcze bardziej doniosły sposób chcemy dziękować za życie i pontyfikat naszego wielkiego Rodaka, obchodząc setną rocznicę jego urodzin. Archidiecezja Krakowska świadoma spuścizny nauczania i świętości życia św. Jana Pawła II Wielkiego oraz odpowiedzialności za nią przygotowała bogaty plan tych obchodów. Z racji na zaistniałą sytuację epidemiczną w całym świecie wiele wydarzeń oraz inicjatyw zostało odsuniętych w czasie. Chcąc jednak godnie uczcić tę rocznicę, Archidiecezja Krakowska serdecznie zaprasza do udziału, szczególnie za pośrednictwem mediów, w następujących wydarzeniach:

16 maja 2020 r. KRAKÓW ? Kaplica Arcybiskupów Krakowskich
W pierwszy dzień dziękczynienia będziemy trwać na modlitwie, łącząc się poprzez środki masowego przekazu (YouTube Archidiecezji Krakowskiej) z Bergamo (Włochy), Nowy Jork (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Kraków. O godz. 17.00 z kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, będziemy prosić Boga o ustanie epidemii na całym świecie w międzynarodowej modlitwie różańcowej.

17 maja 2020 r. WADOWICE
Uroczystości w Wadowicach będą się koncentrowały wokół Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła, oraz w domu rodzinnym Karola Wojtyły (dzisiaj Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II):
godz. 10.30 - Msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego transmitowana przez TVP 1
godz. 13.00 - Koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. ?Urodziłem się w Wadowicach - Karol Wojtyła? transmitowany przez TVP 1

18.05.2020 r. KRAKÓW ? Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego
W sam dzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pragniemy zaprosić wszystkich do udziału w następujących wydarzeniach:
godz. 17.00 - Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego transmitowana przez TVP 3
godz. 18.05 - Koncert ?Santo Subito - prorok naszych czasów? emitowany w TVP 1
godz. 20.00 Przemówienie papieża Franciszka na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej oraz w TVP 1

14-16.06.2020 r.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za życie św. Jana Pawła II Wielkiego.

Dodatkowo seria #PoznajGo - każdego 18. dnia miesiąca filmy ze wspomnieniami przyjaciół i najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.powrót