POMAGAJĄ NAM
Aktualności i ogłoszenia


Z czym do ... koszyka ? -

publikacja: 04/04/2004

 

BARWINEK I BUKSZPAN

-

który z nich wybrać do dekoracji wielkanocnego koszyczka?

(Cały artykuł dostępny po naciśnięciu "Czytaj więcej...")

Tradycja nakazuje barwinek, a rozsądek przemawia za bukszpanem.

         Barwinek pospolity (Vinca minor) jest byliną lub krzewinką dziko występującą w Europie południowej i środkowej, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Tworzy długie (ok. 1 metra) pełzające łodygi. Jest rośliną zimozieloną o skórzastych lśniących ciemnozielonych liściach. Na wzniesionych pędach kwiatostanowych wiosną pojawiają się pojedyncze najczęściej niebieskie kwiatki. Może rosnąć na stanowiskach zacienionych pod drzewami, lub na skarpach służąc do ich umacniania. Rozmnażamy go przez podział starszych rośli, lub ukorzenianie pędów. Barwinek jest rośliną prawnie chronioną i nie wolno go pozyskiwać z naturalnego środowiska.

         Bukszpan zwyczajny  (Buxus sempervirens) w tłumaczeniu - bukszpan wiecznie zielony, rośnie dziko na europejskich wybrzeżach Morza Śródziemnego, w Algierii i Turcji docierając nawet do Himalajów. Ten wolno rosnący krzew lub małe drzewko jest rośliną zimozieloną znaną głównie z formowanych ozdobnie szpalerów w parkach, ogrodach dworskich i przykościelnych. Drobne, skórzaste, eliptyczne listki wydają charakterystyczny, swoisty zapach szczególnie po deszczu, lub wieczorem po upalnym dniu. Ciekawe, a mało znane są zalety drewna bukszpanowego. Jest ono bardzo ścisłe, mocne, o bladożółtej barwie, cięższe od wody. Dzięki tym zaletom stosowane jest w rzeźbierstwie i tokarstwie. Służy do wyrobu szkatułek, fajek, grzebieni, instrumentów muzycznych i miar stolarskich. Głównymi eksporterami drewna i wyrobów są kraje zakaukazkie i Turcja. Historia używania drewna bukszpanowego sięga Homera. Opisał on w Iliadzie bukszpanowe jarzma mułów króla Priama, a Owidiusz wspomniał o grzebieniach i fletach wykonanych właśnie z tego drewna. Już starożytni Persowie zakładali święte gaje bukszpanowe, a u chrześcijan przybita nad drzwiami, a poświęcona w Niedzielę Palmową gałązka bukszpanu, miała chronić domowników przed chorobami i odstraszać wszelkie czarownice.

         Jeżeli po tych krótkich opisach barwinka i bukszpanu nie możemy się zdecydować czym przybrać koszyczek do święcenia, to zawsze pozostają nam do wyboru gałązeczki borówki brusznicy, które spełniając wymogi zachowania tradycji będą w obecnych czasach szczególnie oryginalne.

A.S.


powrót