POMAGAJĄ NAM
Aktualności i ogłoszenia


26 sierpnia -

publikacja: 25/08/2010
26 sierpnia 2010
Święto Matki Boskiej Częstochowskiej


We czwartek (26.08) zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z Apelem Jasnogórskim i Mszą św. o godz. 21.00.
Początek adoracji po Mszy św. o godz. 18.00, o 21.00 Apel Jasnogórski i Msza św.
Adoracja ma charakter dziękczynno-wynagradzający. Jej celem jest wyrażenie wdzięczności Matce Bożej Patronce nasze Parafii za Jej obecność pośród nas i wszelkie łaski otrzymane od Pana Boga za Jej pośrednictwem, jak również wynagrodzenie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za zmarnowane przez nas łaski i sprzeniewierzanie się Jego woli. Będziemy też prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Maryji dla wszystkich parafian i spraw zbliżających nas do budowy kościoła.
Gorąco zapraszamy na to modlitewne spotkanie. Niech nasza obecność będzie wyrazem naszej wiary, miłości, wdzięczności i prośby.


13 kwietnia 1904 św. Pius X na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry.
Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy święto było uroczyście obchodzone w dniu 29 sierpnia 1906 roku.
W 1931 Pius XI zatwierdził dzień 26 sierpnia jako święto ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Dekretem Kongregacji Obrzędów z dnia 26 października 1956 uroczystość liturgiczna została przyznana wszystkim diecezjom w Polsce.
W tradycji Kościoła prawosławnego święto Częstochowskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 6 marca (19 marca według kalendarza gregoriańskiego).


powrót